★★★★☆ 4.0 112 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by woodfestpa.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Summit Appliance SCR1156CHCSS Full-Size Commercially Listed Wine Cellar with Stainless Steel Interior, Champagne Shelving, Digital Controls, Self-Closing Glass Door and Stainless Steel Cabinet Key Features: - Design meets UL-471 commercial standards and is ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use - Stainless steel shelving is specially sized to store larger wine and champagne bottles, with adjustable clips prepositioned to display bottles at a slight angle - Digital thermostat offers precise and convenient temperature control with a wide range to accommodate red or white wine - Heat-safe glass door with stainless steel trim offers full display all the way down to the floor - Just 24" wide and deep for an easy fit in any setting - Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals Specifications: - Height of Cabinet: 58.38" - Width: 23.63" - Depth: 22.88" - Depth with Handle: 24" - Depth with door at 90°: 64.38" - Capacity: 11 cu.ft. - Bottles: 25 - Defrost Type: Frost-Free - Door: Glass - Cabinet: Stainless Steel - US Electrical Safety: ETL - Canadian Electrical Safety: ETL-C - Sanitation: ETL-S - Amps: 1.7 - Voltage/Frequency: 115V AC/60Hz - Weight: 220 lbs. - Shipping Weight: 240 lbs. - Number of Zones: 1 - Door Swing: RHD - Reversible: No - Shelf Type: Steel - Shelf Qty: 4 - Thermostat Type: Digital - Interior Light: Yes - Fan Type: Interior and Exterior - Refrigerant Type: R600a - Refrigerant Amount: 1.66oz. - High Side PSI: 270 - Low Side PSI: 105 - Temperature Range: 36°F to 68°F - Interior: 50"x20"x16.5" - Compressor Step: 4.75"x20"x4.5"
  • Heat-safe glass door with stainless steel trim offers full display all the way down to the floor
  • Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Defrost Automatic
Shelves 4
Voltage 115 Volts
Capacity 11 Cubic Feet
Brand Name Summit Appliance
Model Info SCR1156CHCSS
Shelf Type Glass
Form Factor wine cellar
Item Weight 240 pounds
Part Number SCR1156CHCSS
Certification ETL, NSF, UL
Number Of Doors 1
Special Features Adjustable Shelves
Installation Type Free Standing
Item model number SCR1156CHCSS
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
112 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (84)
4 stars
8% (9)
3 stars
4% (4)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (12)